Jedwabna pocztówka z Titanica

Jednym z najbardziej wyjątkowych eksponatów należących do “Polskiej Kolekcji” pamiątek związanych z najsłynniejszym statkiem świata jest pocztówka. Chociaż pocztówek przedstawiających Titanica są dziesiątki, jak nie setki, ta jest szczególna. Dlaczego?

Pocztówka ta pochodzi z serii przeznaczonej do sprzedaży na statku. Biorąc pod uwagę dramatyczną historię jedynego rejsu Titanica, prawie cała wspomniana seria poszła wraz z nim na dno oceanu. Przetrwały nieliczne egzemplarze. Szacuje się, że jest ich zaledwie kilkanaście na całym świecie. Titanic wyruszył z Southampton do Nowego Jorku, zatrzymując się po drodze w Cherbourgu i w Queenstown. To właśnie w trakcie jednego z postojów we wspomnianych portach, kupiona przez jednego z pasażerów, opuściła pokład Titanica.

Pocztówka jest potocznie zwana jedwabną, dlatego, że wizerunek statku jest wykonany z jedwabnych nici. Gdybyśmy wzięli ją do rąk i obrócili pod światłem, nadal po ponad 100 latach, widać subtelny połysk. Z uwagi na to, by misterny obrazek nie uległ zniszczeniu, pocztówki te nadawane były najczęściej w kopertach. Niestety, w związku tym nie znamy adresów, pod który były wysyłane. Dużą ciekawostką byłby znaczek pocztowy i stempel, których z tych samych powodów brak. Nie wiemy także, jakie były losy jej nadawcy – czy zginął w tragedii, czy może przeżył. Wiemy tylko, że jej adresatem była panna M. Shergold. Próby poszukiwania tego nazwiska spełzły jednak na niczym.

Jak zapewne niektórzy czytelnicy się domyślają, podobne pocztówki wykonano i dla innych statków, w tym i siostrzanego Olympica. Tych jest o wiele więcej, w różnych wariantach. Nie będę ich tutaj przedstawiał, jednak podzielę się zdjęciem unikatowego ręcznego projektu tej pocztówki z 1911 roku, który odnalazł się kilka lat temu. To właśnie na bazie tego obrazka wykonano jedwabnymi nićmi wizerunki Olympica i Titanica.

Pocztówkę możecie zobaczyć osobiście. Organizatorzy wystawy „Titanic – Prawdziwa Historia”* wyrazili chęć, by stała się częścią ekspozycji w Krakowie. Jeśli odwiedzicie wystawę, znajduje się ona w pierwszej sali, której eksponaty budują kontekst epoki 1900-1912. Została oprawiona w specjalny sposób, tak by móc ją oglądać z dwóch stron, choć na wystawie jest to trochę utrudnione. Szkło, pod którym się znajduje, chroni ją przed wpływem promieniowania UV.

* „Titanic – Prawdziwa Historia” to słynna wystawa, na świecie znana jako „Titanic – the Artifact Exhibition”, podróżująca po wielu krajach, którą odwiedziły na przestrzeni lat miliony zwiedzających. Jej główną atrakcją jest około dwustu przedmiotów pochodzących z wraku Titanica. Wystawa jest po raz pierwszy w Polsce. Pełniąc zaszczytną rolę jej ambasadora, zapraszam serdecznie do jej odwiedzenia! Kraków – Hotel Forum, od 9 lutego do 30 czerwca 2018. www.wystawatitanic.pl

RSS
Facebook
YOUTUBE