Bankructwo RMS Titanic Inc. i Premier Exhibitions. Niepewny los artefaktów wydobytych z Titanica.

25 lipca 2018 rozstrzygnie się los wielkiej kolekcji ponad 5.500 eksponatów wydobytych z pola szczątków wokół wraku Titanica, słynnego liniowca, który spoczął na dnie Atlantyku po tragedii zderzenia z górą lodową w 1912 roku.

Gdy w 1985 roku odkryto wrak, pojawiła się potrzeba zadbania o pozostałości statku. Wkrótce powołano firmę „RMS Titanic Incorporated”, której celem jest m.in. wyłączny nadzór nad wydobywaniem artefaktów, ich ochroną konserwatorską i wystawianiem dla publiczności.

Wniosek o upadłość RMS Titanic Inc. (oraz jego właściciela – Premiere Exhibitions), złożony w 2016 roku, spowodował wielką niepewność co do dalszych losów całości zbioru. Warto wspomnieć, że obecnie tworzy on spójną całość i nie może zostać podzielony pomiędzy potencjalnych nowych właścicieli. 25 lipca 2018 roku, odbędzie się sądowe rozstrzygnięcie sprawy związanej z bankructwem i dalszymi losami kolekcji.

Przyszłość 5.500 artefaktów chce zabezpieczyć koalicja brytyjskich muzeów – National Maritime Museum oraz National Museums Northern Ireland, które za kwotę 19.2 miliona dolarów wyraziły wolę wykupienia firmy Premier Exhibitions i podległej jej RMS Titanic Inc.

Muzea miałyby zostać nowymi właścicielami eksponatów, a część z nich byłaby wystawiona w Belfaście. Może się jednak wydarzyć, że ktoś inny zaproponuje większą cenę, gdyż nie tylko koalicja muzeów bierze udział w postępowaniu. Akcjonariusze Premier Exhibitions oraz kilka amerykańskich funduszy kapitałowych są również zainteresowani nabyciem kolekcji. Niestety, wówczas może się zdarzyć, że kolekcja zostanie podzielona a niektóre artefakty sprzedane na aukcjach. Oznaczałoby to ich przepadek do prywatnych kolekcji i wykluczenie z możliwości publicznego wystawiania dla rzeszy zwiedzających. Do dziś ponad 25 milionów osób zwiedziło wystawy eksponatów z Titanica organizowane na przestrzeni lat przez Premiere Exhibitions.

W opinii odkrywcy wraku, dr. Roberta Ballarda, najwłaściwsze rozwiązanie to zabezpieczenie zbioru przez koalicję muzeów.

Do 9 września 2018 roku, po raz pierwszy w Polsce, możemy oglądać ponad 200 eksponatów wydobytych z Titanica, na wystawie „Titanic – Prawdziwa Historia”. Być może nigdy już nie przyjadą do Polski ponownie.

O postępach w sprawie będę informować na bieżąco.

Źródła: National Geographic, CNBC, Premiere Exhibitions.

RSS
Facebook
YOUTUBE