Titanic 1997 – filmowa zastawa stołowa (cz. 2)

W niniejszym wpisie będę kontynuował temat odtworzenia zastawy stołowej w filmie „Titanic” z 1997 roku, w reżyserii Jamesa Camerona.

Poprzednio, opisałem filiżanki i talerze z planu filmowego. Teraz kilka słów na temat sztućców.

Sztućce widzimy w krótkich, kilkusekundowych przebitkach, towarzyszących ujęciom w pomieszczeniach pierwszej klasy: salonie jadalnym na pokładzie D, w kawiarni Verandah & Palm Court i salonie na pokładzie A. Musimy zatrzymywać film, by przyjrzeć się dokładniej temu, co znajduje się na stole. Widelce, noże i łyżki możemy o wiele lepiej zobaczyć na zdjęciach zbiorów kolekcjonerów filmowych pamiątek.

Oto widelec deserowy. Po lewej stronie – egzemplarz z planu filmowego, po prawej zaś – oryginał, z serii używanej na Titanicu.                

Różnica jest dostrzegalna od razu. To zupełnie inne wzory sztućców. Na pokład filmowego Titanica wybrano srebrne platery o wzorze nazywanym „Dubarry”. Logo White Star Line znajduje się na nich z przodu, w postaci konturu flagi i gwiazdy, wygrawerowane automatycznie. Na prawdziwym Titanicu jednym z wiodących wzorów w salonie jadalnym był potocznie zwany „Reed and star” (szerzej omówiony wcześniej na blogu). Gdybyśmy chcieli zobaczyć flagę kompanii, musielibyśmy odwrócić oryginalny widelec.

Poniżej interesujące zestawienie. Tego typu porównanie jest wyjątkowe, gdyż nigdy nie zostało wykonane nigdzie do tej pory. W zbliżonych warunkach oświetleniowych, porównujemy stopklatkę z filmu „Titanic” z 1997 roku wraz z oryginalną zastawą stołową z serii używanej na Titanicu w salonie jadalnym pierwszej klasy. Pierwsze wrażenie? Pewnie powiemy „podobne”. Gdy zatrzymamy się przy zdjęciu chwilę dłużej, dostrzeżemy wiele różnic.

Z kolei, łyżki wszelkiego typu, nie występowały we wzorze „Reed and star”. Na Titanicu w 1912 roku używano korespondującego wzoru, nie mającym swojej nazwy, z podniesioną gwiazdą na trzonku. Porównujemy z filmowym egzemplarzem:

Warto wspomnieć, że serię sztućców na plan filmowy wykonała ta sama firma, co na oryginalny statek – Elkington Company. Wzór „Dubarry” jest dość popularny i produkowany od dekad, możemy go bez problemu nabyć współcześnie, zaś „Reed and star” był produkowany wyłącznie na pokład statków White i Red Star Line i niedostępny komercyjnie.

C.d.n.

RSS
Facebook
YOUTUBE