W niniejszym wpisie przedstawiam ciekawy element zastawy stołowej. To najmniejsza łyżka wyprodukowana dla White Star Line i jednocześnie dla słynnego Titanica. Jest tak mała, ze z powodzeniem można ją ukryć w dłoni. Dodajmy, że jest jedną z kilkunastu rodzajów łyżek używanych na pokładzie najsłynniejszego statku świata!
Gdy odwrócimy łyżeczkę tyłem, rozczytując punce w katalogu jej producenta – firmy Elkington (podobnie jak w przypadku widelców, opisanych na blogu wcześniej ) zidentyfikujemy, że ten egzemplarz został wyprodukowany w szczególnym dla historii White Star Line roku. Pierwsza litera „A” oznacza rok 1912, druga litera „A” oznacza najwyższą jakość wyrobu. Titanic miał wiele elementów zastawy stołowej i sztućców wyprodukowanych właśnie w roku 1912, dostarczonych na pokład jako nieużywane wcześniej – gdyż na pokładzie wszystko miało lśnić nowością. W związku z tym, tak datowany egzemplarz jest najbardziej pożądany wśród kolekcjonerów pamiątek związanych z White Star Line i najsłynniejszym statkiem świata.
Łyżeczka mierzy zaledwie 8 centymetrów. Jest platerowana srebrem, zaś jej miseczka od wewnętrznej strony została pozłocona. To bardzo szlachetne urozmaicenie dekoracyjne. Tego typu łyżeczka nie znajdowała się w obrębie kompletu sztućców przewidzianych dla pojedynczego pasażera. To łyżeczka do soli.
Na stole salonu jadalnego pasażerów pierwszej klasy nie leżałaby na obrusie, lecz byłaby umieszczona w specjalnym pojemniczku z solą. W związku z tym, że sól służyła wielu pasażerom stołującym się wspólnie, tego typu egzemplarzy było kilkukrotnie mniej, niż łyżek do osobistego użytku (do herbaty, zupy, etc.). Tym samym, są o wiele rzadziej spotykane współcześnie. Egzemplarz z Polskiej Kolekcji jest zachowany w idealnym stanie.
Niezarysowana powłoka plateru pięknie lśni w świetle lamp. Na trzonku zauważamy motyw pięcioramiennej gwiazdy, będącej motywem zdobniczym wielu sztućców pierwszej klasy z Titanica i innych statków White Star Line.
C.d.n.